Moja tajná ingrediencia
„Pani Zatloukalová, akú prísadu by mal mať v kuchyni každý? Čo dokáže vylepšiť každé jedlo, keď mu niečo chýba? Aká je vaša tajná ingrediencia?“
Odpoviem vám, ale možno sa vám to nebude páčiť. Samozrejme mám po ruke tri eticky prípustné dochucovadlá, ktorými dokážem napraviť nedostatok chuti v jedle. Nie, nie je to ani vegeta, ani bujón v kocke, ani vorčester. Prezradím ich až niekedy inokedy.
Teraz vám poviem, čo si ako začiatočník musíte urovnať v hlave, pretože bez toho sa nepohnete z miesta. Poviem vám, aká je moja super tajná ingrediencia potrebná na to, čo robím.
Moja tajná ingrediencia je pochopenie jednej základnej pravdy: kúzlo úspechu v kuchyni totiž nespočíva v žiadnych tajných ingredienciách.
Do nepríčetnosti ma privádzajú kuchárky pre začiatočníkov, ktoré neučia variť z bežných surovín, ale namiesto toho sa uchyľujú k úskokom s údeným lososom, efektne zakrútenými krevetami alebo čerstvými artičokovými srdiečkami – akoby stačilo len spomenúť, čo ste do jedla dali a stravníci z toho automaticky musia dostať záchvat nesmierneho blaha.
Takto to v kuchyni nechodí, najväčšiu rozkoš vám spôsobia poctivo urobené zemiakové placky, makové buchty alebo sviečková, ktorá je ešte lepšia, ako ju robila babička. A ako vidíte, nič z toho si nevyžaduje ani siahodlhý nákupný zoznam, ani výpravu do špecializovaného lahôdkárstva.
Objímte dnes svoju chladničku a majte ju radi aj za to málo, čo niekedy dokáže ponúknuť. Čím jednoduchšie suroviny dokážete používať, a čím menej ich potrebujete do jedného jedla, tým lepšie musia byť vaše kuchárske techniky, teda zručnosti. Uvedomenie si toho je moja tajná ingrediencia.
Čím menej surovín, tým dôležitejšie je, čo presne s nimi urobíte a ako. Preto túto tajnú surovinu dokážu použiť len tí, ktorí chcú mať hlavy otvorené a nevadí im učiť sa nové veci.
Rada by som to teraz dokázala na prípade hebkých, hodvábne krémových miešaných vajíčkach. Z minima surovín pripravíte úchvatné jedlo, ak viete ako (teda máte tú tajnú ingredienciu, totiž poznanie).
Ďalšie ukážky tohto prístupu nájdete napríklad v mojej knihe „Kuchárka pre dcéru“.
A čo vy? Čím jednoduchým, prostým a pritom takmer zázračným ma prekvapíte?
Keby som zo všetkých odporúčaní, ako pripraviť mäkké, nadýchané, krémové miešané vajíčka mala vybrať jedno najdôležitejšie, mám jasno - skráťte im pobyt na panvici na absolútne minimum. Samozrejme neuškodí, keď ich budete pripravovať na dostatočnom množstve masla a rozšľaháme je s trochou smotany. Ale definitívny pokyn je len jeden. Nesmú sa na panvičke vysušiť. Požiadavky ohľadom konečnej konzistencie a veľkosti vaječných kúskov už nechávam na vás.
Ingrediencie
- 4 plátky šunky
- 4 veľké vajcia
- 50 ml smotany na šľahanie
- štipka soli
- 20 g masla
- 2 lyžice čerstvo nasekaných byliniek (pažítka, petržlen, estragón, trebuľka)
Postup
- Šunku nakrájajte nadrobno a hneď si pripravte taniere. Do podávania večere vám totiž bude so všetkým stačiť jedna minúta.
- Vidličkou veľmi krátko, len tak, aby sa nepovedalo, prešľahajte vajíčka s väčšou štipkou soli a smotanou. Rozohrejte panvicu a rozpustite na nej maslo. Vlejte vajíčka a počítajte v duchu do piatich. Medzitým stihnete odhodiť špinavú misku do drezu. Vezmite varechu (niektorí z nás radšej pracujú s gumovou stierkou) a pustite sa do zhrňovania vajíčok od dna a od stien. Pracujte rýchlo, nezostáva vám viac ako pätnásť sekúnd.
- Panvu odstavte z platničky a miešajte vajíčka ďalej. Pracujte jemne, avšak sústavne a vytrvalo, bude to možno trvať ešte minútu až minútu a pol, kým sa dostanú do stavu zatuhnutia, aké potrebujete. Pozor, nebojte sa skončiť o chvíľočku skôr, horúce vajíčka ešte máličko dôjdu. Bola by škoda, keby ich práve táto chvíľka posunula smerom k vysušenej a drobiacej sa konzistencii. Miešané vajíčka sú odjakživa krémovo hebké, nie suché a kúskovité. Ak panvica stratila teplo príliš rýchlo a vajíčka zostávajú príliš tekuté, nebojte sa na chvíľu vrátiť ju na chladnúcu platničku.
- Posypte šunkou a bylinkami a podávajte.
Pridaj komentár