O grilovaní bez tuku
Aj obyčajný záhradný gril vie vyvolať neobyčajné zážitky. Nemám teraz na mysli vypudenie susedov dymom alebo rýchlu akciu s hasiacim prístrojom, ale výrazy údivu pri spoločnom vonkajšom stole. Ak máte gril, ktorý umožňuje nielen priame ale aj nepriame grilovanie, kedy mäso neleží priamo nad zdrojom žiaru, máte o zábavu na celé leto postarané.
Na tému priameho a nepriameho grilovania len pár letmých viet.
Priame grilovanie je vhodné pre mäso, ktoré si vyžaduje rýchlu úpravu, inak ho vysušíte. Áno, sú to všetky tie minutkové mäsá, ako hovädzí biftek, bravčová panenka alebo kuracie prsia. Tu môžete kúzliť nielen s ochutením, ale môžete pridať aj zvukové efekty, ako je výrazné syčanie a prskanie, prípadne zrealizovať pár vizuálnych trikov v podobe maškrtných plameňov a rýchlej práce s obracačkou. Aby som to zhrnula: pekne sa na to pozerá a najmä muži sa v tej chvíli pri grile cítia ako páni celého tvorstva.
Tá pravá zábava však začína až s nepriamym grilovaním. Trvá to trochu dlhšie, mäso sa opeká pomalšie, ale využiť tak môžete v podstate akýkoľvek kúsok mäsa. Potrebujete k tomu gril, ktorý umožní rozdelenie žeravých uhlíkov do niekoľkých zón, pretože mäso musí ležať v mieste malého žiaru. Ďalej musí byť váš gril vybavený poklopom, ktorý nad mäsom drží teplo ako ochrannú, starostlivú ruku. Keď takto ugrilované mäso niekomu naservírujete, zožnete zaslúžený obdiv. Nikomu potom nemusíte vykladať, že ste grilovali v oveľa väčšej pohode, v pokoji a bez obáv, že si na chvíľu odskočíte a vrátite sa neskoro, až keď z mäsa budú smutné čierne uhlíky.
Dovolím si domnievať sa, že bravčovú krkovičku naloženú do oleja, grilovacieho korenia (prípadne ešte do kečupu, worchestru, horčice a medu) zvládnete ugrilovať. Robia to tak všetci. Ďalej si dovolím podotknúť, že umenie grilovať o tomto nie je. Takže, ak sa až do konca všetkých vašich grilovacích sezón uspokojíte s krkovičkou a klobásami, preskočte tento článok a nestrácajte so mnou čas.
Grilované kuracie stehná, o ktorých sa teraz hodlám láskyplne rozpísať, sú pre každého kto začína griľovať, pokročilou métou. Nie sú ani bez tuku, ani minutkové, a nemôžete ich preto položiť priamo nad žeravé uhlíky. Vždy musia ležať trochu bokom a vystaviť sa nepriamemu teplu, inak ich spálite bez toho, aby sa stačili dorobiť vnútri. Potrebujú 20 minút, niekedy ešte aj trochu viac. Áno, ide o nepriame grilovanie.
Napriek tomu, že hovorím o technike pre pokročilých, opísala som ju tak, aby ste to zvládli hneď na prvýkrát. Ako bonus pre všetkých, ktorí práve chudnú do plaviek, ide o recept, ktorý v podstate nepotrebuje olej. Tých pár kvapiek na potretie grilovacieho roštu ani nemá zmysel počítať do kalorickej hodnoty.
Pridávam aj druhý recept: návod na dokonalú grilovanú zeleninu. Tentoraz ju môžete grilovať priamo, aby ste jej spôsobili tie krásne, čierne pásy od rozpáleného roštu. Zeleninu je vždy lepšie grilovať nasucho a až opečenú naložiť do marinády. Či už to bude olivový olej s bylinkami alebo napríklad bazalkové pesto, nemôžete stúpiť vedľa.
Tak nech sa vám začiatok leta vydarí, ako sa sluší a patrí!
Prosím o vyššiu mieru tolerancie k použitému koreniu. Siahla som po kardamóne a koriandri, veľmi to neobvyklých druhoch, ktoré nádherné voňajú a ladia s marinádou, ktorou sa mäso pri grilovaní potiera. Určite si povzdychnete, že ich vaša najbližšia samoobsluha nepredáva, ale prosím uvedomte si, že váš nákupný rajón nekončí za rohom, a to predovšetkým vďaka internetu, prípadne známostiam z veľkomesta.
Ingrediencie
- 800 g horných dielov kuracích stehien s kosťou a kožou
- 3 lyžičky mletej papriky
- 1 lyžička koriandrových semienok
- 1 lyžička kardamonových toboliek
- pár semienok feniklu
- 1 lyžička hnedého cukru
- 1 lyžička soli
- čierne korenie podľa chuti
- 2 lyžice vínneho octu
- olej na potretie grilovacieho roštu
Postup
- Kardamonové tobolky rozpučte a vyberte z nich semienka; zbytok zahoďte. V mažiari spoločne rozdrvte papriku, koriander, kardamonové semienka, fenikel, pol lyžičky cukru a soli, prípadne korenie. Mäso opláchnite, osušte a posypte zmesou korenia. Poriadne ho rukami poprevracajte, kým sa stehná rovnomerne neobalia. Nechajte pol hodiny odpočívať pri izbovej teplote.
- Medzitým si rozohrejte gril pre nepriame grilovanie. Uhlíky odsuňte na jednu stranu grilu alebo ich rozložte po obidvoch stranách a prostriedok grilu nechajte bez spodného žiaru. Pred začatím grilovania potrite rošt olejom, ľahko to ide papierovou utierkou namočenou v oleji, pritom ju držte v grilovacích kliešťach. Pod tú časť grilu, na ktorú príde mäso, umiestnite jednorázovú hliníkovú misku na odkvapkanie. Mäso položte na rošt kožou hore, gril zakryte poklopom a na desať minút na mäso zabudnite.
- Zatiaľ, čo si stehná zvykajú na teplo, rozmiešajte ocot so zvyškom cukrom, štipkou soli a 100 ml vody. Po desiatich minútach grilovania potrite mäso touto ochutenou vodou, postačí len na hornej strane. Opakujte to po každých nasledujúcich pätich minútach, kým nie sú stehná prepečené až ku kosti, celkovo budú potrebovať 20-30 minút podľa žiaru grilu. Pokojne obetujte jeden skúšobný kúsok, aby ste ho narezali a zistili situáciu, časom sa z vás ale určite stanú profíci a prepečenie spoznáte dotykom. V žiadnom prípade sa nemusíte obávať, že mäso bude cítiť octom; ten vám prinesie len príjemné zážitky v podobe veľmi krehkého a šťavnatého mäsa bez toho, aby sa ho dotkla kvapka oleja.
Rovnako ako kuracie stehná, ani grilovaná zelenina sa nemusí dotknúť oleja pred tým, než ju položíte na gril. V jej prípade ale k nej pristane nasledovná zálievka, ktorá sa bez oleja nezaobíde, a tiež trochu čerstvých byliniek.
Ingrediencie
- 3 papriky, každá inej fareby
- 1 malá cuketa (250-300 g)
- 1 malý baklažán (pevný na dotyk a o niečo svetlejší ako tmavo fialový)
- 3 lyžice panenského olivového oleja
- pár vetvičiek čerstvého tymiánu a pamajoránu
- soľ a korenie podľa chuti
Postup
- Papriky očistite a nakrájajte na trojuholníky veľké 3-4 cm. Cuketu aj baklažán opláchnite ešte pred krájaním, potom z nich vytvorte asi pol centimetra hrubé kolieska.
- Kúsok grilovacieho roštu na rozohriatom grile potrite olejom. Priamo nad žiarom postupne po dávkach opekajte nakrájanú zeleninu, nasucho, neochutenú, po obidvoch stranách tak, aby na nej zostali tmavé stopy po rošte. Opečenú zeleninu odkladajte a vrstvite do misky.
- Keď budete mať všetku zeleninu opečenú, zalejte ju olejom, ochuťte soľou a korením - stačí len zľahka - a prihoďte lístky byliniek. Nechajte aspoň desať minút odpočívať. Už tak dosť farebný šalát môžete ešte viac zvýrazniť kúskami rozdrobenej fety.
- Rada: Ak máte po ruke svoje vlastné bazalkové pesto, skúste ním občas nahradiť olej s bylinkami.
Viete o niekom, kto by s grilom dokázal oveľa lepšie kúsky, keby mu o tajomstve priameho a nepriameho grilovania niekto niečo povedal? Kto zbytočne plytvá olejom, aj keď to nie je potrebné? Podstrčte mu pre začiatok tento článok. Tu je na to pár rýchlych tlačidiel pre prenos informácií:
Pridaj komentár